Lamine Diş (Yaprak Porselen)

Porselen Lamina nedir?

Özellikle ön bölgede ki dişlere uygulanabilen çok ince porselenlerdir. Çok ince bir yapıya sahip olduğundan ‘’ yaprak porselen ‘’ olarak da bilinirler. Diş dokusundan çok az pürüzlendirme yaparak veya hiç kayıp olmadan yapılabilen porselen laminalar renk geçirgenliklerinin çok iyi olması sayesinde estetik açıdan mükemmel sonuçlara ulaşmamızı sağlar. Porselenden imal edilen bu venerler ortalama 0.5 mm kalınlığında olup iyi bir ışık geçirgenliğine sahiptirler. 

Porselen Lamina'nın avantajları nelerdir?
  • Çok az miktar aşındırmayla ya da hiç aşındırmaya ihtiyaç duyulmadan yapılabilirler. 
  • İnce olmalarına rağmen çok dayanıklıdırlar. 
  • Işık geçirgenliği sayesinde diş minesini taklit edebilir ve doğaldırlar. 
Hangi durumlarda porselen lamineler yapılır?
  • Dişlerin rengi, şekli ve boyutlarından memnun değilseniz 
  • Dişlerinizin aralarındaki boşluklardan (diastema) rahatsızsanız 
  • Ortodontik (tel tedavisi) tedavinin istenmediği, diş dizilim bozukluğunun çok fazla olmadığı vakalarda rahatlıkla uygulanabilir. 

Yaprak porselenlerin ömürleri ne kadardır?

Porselen laminalarda uygun endikasyon, uygun porselen ve materyallerin kullanımı önemlidir. 

Kişinin ağız hijyenine dikkat etmesi ve düzenli kontrollere gelmesiyle çok uzun yıllar boyunca ilk günkü gibi kullanabilir. 

 Laminenin yapıldığı porselen çok dayanıklı olduğu için aşınma gibi bir problemle karşılaşılmaz. 

Porselen Laminalar nasıl yapılır?

Önceliğimiz gülüş tasarımıdır. Fotoğraflar ve alınan ölçüler yardımıyla bir ön çalışma yapılır. Bu planlama sürecinde kişinin yaşı, cinsiyeti, yüz şekli ve dudak formu gibi etkenler değerlendirilir. Alınan ölçüler üzerinden bir model hazırlanır. Bu prototip sayesinde kişi dişine hiçbir müdahale yapılmadan sonucu ağızında görmüş olur.  Mockup dediğimiz sistem sayesinde kişi sonucu önceden değerlendirebilir. Hasta üzerinde dişlere bu mockup’lar yerleştirilir. Hekim ve hasta birlikte bu yeni hazırlanan dişleri görünüş, estetik ve fonksiyonel açıdan konuşarak değerlendirir. Hastanın istekleri ve beklentileri doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra son bitim hali oluşturulur ve lamineler diş üzerine yapıştırılır. 

Lamine dişlerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kendi dişlerinizde yaptığınız gibi lamineleri de sabah akşam düzenli olarak fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız gerekmektedir. Ve yine doğal dişlerde olduğu gibi çok sert gıdaları ısırma, koparma işlemi yapılmamalıdır. Kalem ısırma, tırnak yeme gibi alışkanlıklar bırakılmalıdır. Diş sıkma gibi probleminiz varsa gece plağı kullanımı ihmal edilmemelidir. Ağız gargaraları ile ağız bakımını destekleyebilirsiniz.  

Lamina tedavisi ne kadar sürmektedir ?

Porselen lamine tedavisi en az iki seansta bitirilmektedir. 1. Seansta diş hazırlığınız yapılacak ve ölçünüz alınacaktır.  Kişinin kendisine özel olarak laboratuvarda üretilen porselen laminalar güçlü yapıştırıcılar ile ikinci seansta dişlerin üzerine uygulanacaktır. 

Bizimle iletişime geçin.