İmplant Tedavisi

İmplant nedir?

Bir ya da birden çok diş eksikliğinde boş bölgelerin yerini dolduran diş yapılarına implant denir. Eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlar. İmplantlar iki kısımdan oluşur. İlk kısım çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum vida; ikinci kısım ise çiğneme fonksiyonlarını yerine getiren diş formundaki yapıdır. 

İmplantlar nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında tek seansta yapılan cerrahi işlemdir. Eksik olan diş boşluğuna titanyum vida yerleştirildikten sonra açılan diş eti tekrar kapatılır. 

İmplant-kemik iyileşmesi birkaç ayda tamamlandıktan sonra implantın kapağı açılır ve diş etini şekillendiren başlık takılır. Diş etleri şekillendikten sonra ölçü alınır ve üzerine gelecek porselen veya zirkonyum diş takılır. 

İmplantın avantajları nelerdir?

İmplantın en büyük avantajı eksik bölgenin tedavisi için boşluğun yanındaki dişlere herhangi bir zarar vermeden sadece eksik olan dişi geri kazandırma imkanı sunar. Bu sayede boş bölgenin yanındaki dişler hiçbir şekilde zarar görmemiş olur. 

 Hareketli (takıp-çıkarmalı) protez kullanmak istemeyen hastalarımızda yine implanttan faydalanarak sabit protezler hazırlayabilmekteyiz. 

İmplant işlemi ağrılı bir işlem midir?

Lokal anestezi altında yapılan implant yerleştirmesi çoğu zaman bir diş çekiminden daha basit bir işlemdir. Operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez. İşlemden sonraki ilk hafta hafif ağrılarınız olabilir. Dişçinizin tavsiyelerini dikkate alarak ilaçlarınızı düzenli kullanırsanız iyileşme evresini sorunsuz atlatabilirsiniz. 

Neden titanyum?

Özel alaşımlarla üretilen titanyum implant malzemeleri doku dostu yapılardır. İnsan vücudunda alerji yapmazlar. Kırılmaya karşı dirençlidir. Titanyum paslanmaz bir metaldir ve yüksek ısılara karşı dayanıklıdır. Vücutta hiçbir reaksiyona neden olmadan uzun yıllar boyunca sağlamlığını koruyan bir metaldir. 

İmplantlar kaç yıl boyunca kullanılabilir?

İmplant tedavisi doğru yapıldığı takdirde güvenli ve başarılı bir tedavidir. İmplantları uzun süre ve sağlıklı kullanmak sizlerin ağız bakımınıza ve doktor ziyaretlerinize düzenli gitmenize bağlıdır. 

 Ağız bakımınız iyi olmadığı takdirde normal dişlerde olduğu gibi enfeksiyon, kanama ve ağrı gibi şikayetlerle karşılaşabiliriz.  

 Tüm bu sorunlar kendi doğal dişlerinizde de karşılaşabileceğiniz sorunlardır.  

 İmplantın kemikle birleşimi iyi olur ve siz de ağız bakımınızı aksatmazsanız implantı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. 

 Vücudumuzun diğer bölgelerinde kullanılan implantlarda olduğu gibi, ömürleri pek çok faktöre bağlıdır. Ömür boyu kullanım garantisi diye bir şey söylenmesi doğru değildir. 

Ağızdaki her eksik diş için implant mı gerekli?

Eğer tek bir dişiniz eksik ise o bölgeye bir implant uygulanması gerekmektedir. Yan yana birden fazla diş eksikliklerinde kemik durumunuz da değerlendirilerek birden fazla diş için daha az sayıda implant uygulanabilir. 

İmplantın tamamlanması ne kadar sürmektedir ? 

İmplantın tamamlanması kişiden kişiye göre değişmektedir. Kemik miktarına ve hacmine, alt çeneye mi yoksa üst çeneye mi uygulandığına göre değişebilir.  

 Genellikle titanyum vida çene kemiğine yerleştirildikten yaklaşık 3 ay sonra implantın üst yapısı yerleştirilir. Bu süre zarfında implant ile kemiğin tam kaynaşması istenir.  

 Bazen alt yapı ile üst yapı aynı anda yerleştirilebilir. Fakat ikisinin aynı anda yerleştirilmesi herkes için uygun bir yöntem değildir. İşlemin bazı hastalarda daha kısa bazı hastalarda daha uzun süreceği unutulmamalıdır. 

Bizimle iletişime geçin.